HermanMiller EMBODY Sync - Dark Mineral (unboxed)
Code: EM_5_CN132AWAA G1 G1 C7 3SY09Product detailed description
So intelligent that sitting in it helps you think.
More than 20 physicians and specialists in biomechanics, physiotherapy and ergonomics contributed their expertise to help develop this chair. As a result, the Embody chair has set a new standard for pressure distribution, natural alignment and support of healthy movement in ergonomic seating.
Additional parameters
| Category: | Chairslátka černá otočnélátka černá na kolečkáchDisplay additional categorieslátka černá s područkamilátka černá ergonomickéhliníková slitina černá otočnéhliníková slitina černá na kolečkáchhliníková slitina černá s područkamihliníková slitina černá ergonomicképlast (PP) černá otočnéplast (PP) černá na kolečkáchplast (PP) černá s područkamiplast (PP) černá ergonomickélátka černá otočnélátka černá na kolečkáchlátka černá s područkamilátka černá ergonomickéhliníková slitina černá otočnéhliníková slitina černá na kolečkáchhliníková slitina černá s područkamihliníková slitina černá ergonomické |
|---|---|
| Warranty: | 8 years 7/24 |
| Weight: | 25 kg |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric, Aluminum alloy, Plastic (PP, PE) |
| Function: | Swivel, Castors, With armrests, Ergonomic |
| Dodání: | v sestavené variantě |
| Zatížení: | 136 kg |
| Rozměry: | |
| Stavitelná výška sedáku: | 432 - 559 mm |
| Stavitelná hloubka sedáku: | 381 - 457 mm |
Embody Chair Adjustment Video
| Manufacturing company : | Herman Miller Ltd (MillerKnoll Corporation) |
|---|---|
| Address : | 1 Portal Road, Melksham SN12 6GN, United Kingdom |
| E-mail : | customercareeurope@hermanmiller.com |

