HermanMiller VERUS Triflex - black-gray, Aquarius (unboxed)
Code: VET_11_PIA1ZB437PA AJ BK DVP C7 7A22Related products
Product detailed description
Comfort and ergonomic support at an attainable price.
Verus is redefining the standards of an affordable work chair. Efficiently designed and engineered to provide ergonomic support, it gives people both short-term and long-term comfort at an equally comfortable price. With its versatile curves and wide range of colors and fabrics, the Verus chair family easily adapts to any interior design. Verus chairs are efficiently designed to work just as reliably as the people who use them. They are manufactured to the highest quality standards and backed by a 12-year, 3-shift warranty. With options like the durable and easy-to-clean Triflex back, Verus is a strong performer in any work environment.

Additional parameters
| Category: | Chairslátka černá otočnélátka černá na kolečkáchDisplay additional categorieslátka černá s područkamilátka černá ergonomicképlast (PP) černá otočnéplast (PP) černá na kolečkáchplast (PP) černá s područkamiplast (PP) černá ergonomickélátka černá otočnélátka černá na kolečkáchlátka černá s područkamilátka černá ergonomické |
|---|---|
| Warranty: | 8 years 7/24 |
| Weight: | 25 kg |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric, Plastic (PP, PE) |
| Function: | Swivel, Castors, With armrests, Ergonomic |
| ? Dodání: | v rozložené variantě |
| Hmotnost netto: | 14.9kg |
| ? Rozměry: | 1097 mm x 698 mm x 595 mm |
| Zatížení: | 159 kg |
| Výška opěrky: | 582 mm |
| Stavitelná výška sedáku: | 416 - 515 mm |
| Stavitelná hloubka sedáku: | 397 - 453 mm |
How to Adjust the Verus Office Chair from Herman Miller
| Manufacturing company : | Herman Miller Ltd (MillerKnoll Corporation) |
|---|---|
| Address : | 1 Portal Road, Melksham SN12 6GN, United Kingdom |
| E-mail : | customercareeurope@hermanmiller.com |
